کاشت ایمپلنت

کاشت ایمپلنت :کاشت دندان یا ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش های درمانی برای جلوگیری از عوارض بی دندانی شامل عوارض فوری ( اختلال در غذاخوردن ، تاثیر در زیبایی ، اختلال در تکلم ، آثار روحی و روانی ) و عوارض تاخیری (تحلیل لثه و استخوان ناحیه بی دندان ، گودی در عضلات صورت ، فشار بر مفاصل گیج گاهی ، رشد ناهنجار عضله زبان ، به هم ریختگی کلی در دندان ها ) می باشد .

کاشت دندان یا همان ایمپلنت دندان در اصل روشی است که با استفاده از آن از فلزهای مخصوصی به عنوان ریشه‌ی دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شود و پروتزی که مشابه دندان شخص است ، بعد از مدتی روی آن قرار می‌گیرد که از نظر عملکرد و ظاهر بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی خود فرد است.

ایمپلنت با قرارگیری مستقیم در فک نقش دندان اصلی بیمار را ایفا می‌کند . جنس ایمپلنت از تیتانیوم خالص می‌باشد که به عنوان ریشه دندان برای نگهداری از روکش‌های جایگزین تاج دندان استفاده می‌شود . طول عمر ایمپلنت دندان بسیار زیاد است و در صورت رعایت موارد بهداشتی و مراقبت از ایمپلنت‌ها ، به راحتی می‌توان تا پایان عمر از آنها استفاده کرد .

پایه تیتانیومی ایمپلنت در جایی که در فک قرار داده می شود ، با استخوان ترکیب می شود و پیوند می خورد . درست مانند ریشه طبیعی دندان شما ، پایه ایمپلنت دندان ، پایه و اساس دندان را فراهم می کند . با پیوند خوردن پایه ایمپلنت به استخوان فک ، یک نقطه مطمئن برای قرار دادن یک تاج ( شبیه قسمتی از دندان که دیده می شود ) ایجاد می شود که می تواند دندان از دست رفته را جایگزین کند .

ایمپلنت برای چه کسانی مناسب است ؟

علاوه بر تشخیص دندان پزشک ، انتخاب ایمپلنت برای درمان وابسته به در خواست خود فرد نیز می باشد . افرادی که بهتر است از ایمپلنت استفاده کنند به شرح زیر هستند :

 • افرادی که با دندان مصنوعی نمی توانند به راحتی عمل جویدن را انجام دهند .
 • کسانی که نیاز به بریج دارند اما نمی خواهند دندان های مجاور و سالم آن ها تراش بخورد .
 • کسانی که دندان های خود را از دست داده اند اما نمی خواهند دندان مصنوعی متحرک دشته باشند .
 • مهم ترین گزینه افرادی که تمایل به داشتن دندان های بسیار شبیه به دندان های طبیعی خود هستند .

چه نوع ایمپلنتی مناسب است ؟

امروزه انواع گوناگونی از ایمپلنت ها در برندهای متنوع به بازار عرضه می شوند . تشخیص این که کدام نوع از ایمپلنت ها برای فرد متقاضی کاشت دندان مناسب است به عهده دندان پزشک می باشد. اما به طور کلی چند مساله در تشخیص این امر به دندان پزشک کمک می کند:

هر چه مواد مورد استفاده در ساخت ایمپلنت دندانی ، با بافت های بدن انسان هماهنگی بیشتری داشته باشند ، ایمپلنت از کیفیت بالاتری برخوردار است . البته ممکن است لثه و استخوان فک برخی افراد ، ایمپلنت کار گذاشته شده را نپذیرد و اصطلاحا آن را پس بزند . در این صورت، کاشت دندان با شکست مواجه شده و دندان پزشک ایمپلنت را از فک فرد خارج می کند.

ایمپلنت های مناسب و با کیفیت عمل استخوان سازی را در اطراف محل کاشت مختل نکرده و منجر به تحلیل استخوان ها نمی شوند.

کاشت ایمپلنت در بعضی افراد امکان پذیر نیست :

 • خانم های باردار
 • کودکانی که هنوز در سن رشد هستند و استخوان فک آنها کاملا رشد نکرده است.
 • افرادی معتاد به مصرف انواع دخانیات یا الکل هستند.
 • افرادی که در ناحیه سر و گردن، تحت پرتودرمانی قرار گرفته اند.
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند دیابت، فشار خون بالا، هموفیلی و …

لازم به ذکر است ، افرادی که دارو مصرف می کنند یا عادات دندانی خاصی (مانند دندان قروچه) دارند، قبل از شروع درمان حتما باید این موارد را با دندان پزشک در میان بگذارند.

ایمپلنت یک مرحله ای

در ایمپلنت یک مرحله ای از یک فیکسچر با طول مناسب استفاده کرده و آن را داخل فک قرار می دهند. اما قسمت رویی ایمپلنت از لثه بیرون باقی می ماند و پس از بهبودی محل جراحی و جوش خوردن ایمپلنت، تاج ساخته شده (پروتز) روی ایمپلنت نصب می شود.
در این روش به دلیل اینکه قسمت رویی ایمپلنت از لثه بیرون است، نیازی به جراحی مجدد وجود ندارد. ایمپلنت ساب پریواستیل از ایمپلنت های یک مرحله ای محسوب می شود.

ایمپلنت دو مرحله ای

در روش ایمپلنت دو‌مرحله ای، ابتدا پایه ایمپلنت یا فیکسچر درون استخوان فک کار گذاشته می شود، به طوری که کاملا درون لثه قرار می گیرد. سپس لثه بخیه زده می شود. مدتی باید سپری شود تا دوره جوش خوردن و بهبود محل جراحی با موفقیت به پایان برسد. پس از آن در جراحی دوم لثه باز شده و تاج دندان یا پروتز روی پایه نصب می شود.

بهترین روش کاشت دندان کدام روش است ؟

 • ایمپلنت و بریج هر دو از روش‌های کاشت دندان می‌باشند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این مطلب برخی از مهم‌ترین مزایا و معایب هر یک را ذکر خواهیم کرد.
 • از مهم‌ترین مزایای ایمپلنت دندان نسبت به روکش، می‌توان به سالم ماندن سایر دندان‌ها اشاره کرد. در بریج دندان، دندان‌های اطراف به عنوان پایه در نظر گرفته می‌شوند ، به این صورت که دندان‌های اطراف تراشیده شده و نقش پل اتصالی را ایفا می‌کنند، اما در ایمپلنت به این صورت نیست و آسیبی به سایر دندان‌ها وارد نمی‌شود .
 • مزیت دیگر ایمپلنت نسبت به روکش دندان، عدم تحلیل استخوان فک است زیرا ایمپلنت دندان به شکل یک پیچ از جنس تیتانیوم در استخوان فک کاشته می‌شود و بعد از مدتی به استخوان فک جوش می‌خورد.
 • دوام و ماندگاری ایمپلنت دندان نیز نسبت به بریج دندان بیشتر است.
 • مراقبت از دندان‌ها و رعایت موارد بهداشتی در ایمپلنت راحت‌تر از بریج یا روکش می‌باشد.
 • به طور کلی مزایای ایمپلنت نسبت به دیگر روش‌ها بیشتر است اما نمی‌توان گفت که بهترین روش کاشت دندان، ایمپلنت است. هر فرد با توجه به شرایط و نظر متخصص ایمپلنت دندان راه حل مناسب را برای کاشت دندان خود انتخاب می‌کند.