سوالات پر تکرار

آیا ایمپلنت دندان دقیقا ظاهری شبیه دندان طبیعی دارد ؟
ایمپلنت های دندانی به نحوی طراحی شده اند که هم شکل ظاهری و هم عملکرد آنها درست مانند دندان طبیعی باشد. شکل آنها به طور خاص برای جای خالی دندان هر فرد طراحی می شود و رنگ آن نیز متناسب با دندانهای طرفین آن برای تاج دندان ایمپلنت طراحی می شود. پس از کاشت ایمپلنت و سوار شدن پروتز دندانی روی آن، بیمار نه تنها از لحاظ ظاهری بلکه از لحاظ عملکرد هایی مانند جویدن غذا نیز احساسی همانند دندان طبیعی را تجربه خواهد کرد.
چه مدت دوره ترمیم طول می کشد ؟
همان‌طور که می‌توان تصور کرد، بین افراد مختلف این زمان متفاوت است. اغلب بیماران دوره تورم و ناراحتی زیادی را تجربه نمی‌کنند و حتی خیلی از آن‌ها مسکن هم مصرف نمی‌کنند. بعد از جراحی شما باید برای چند هفته غذای نرم میل کنید و اجازه دهید ایمپلنت‌ها جوش بخورند بعدازآن هر نوع غذایی را می‌توانید میل نمایید.
چه مراقبت هایی برای ایمپلنت دندانی باید انجام شود ؟
ایمپلنت دندانی مانند دندان طبیعی دچار پوسیدگی نمی شود اما باید توجه کنید که مانند دندان های طبیعی از آن ها باید مراقبت شود زیرا ممکن است میکروب های دهانی به لثه اطراف ایمپلنت آسیب وارد کنند و این آسیب باعث شود استخوان اطراف ایمپلنت تحلیل شود و در نهایت موجب از بین رفتن ایمپلنت شود.بنابراین باید بهداشت دهلن و دندان به طور روزانه انجام شود و همچنین سالانه برای معاینه باید به پزشک مراجعه کنید.
آیا کسی که با فلز حساسیت دارد ممکن است به ایمپلنت هم حساسیت داشته باشد ؟
خیر فلز تیتانیوم بسیار زیست سازگار است و تا به حال هیچ حساسیتی گزارش نشده است. حتی کسانی هم که به زیورآلات تیتانیومی حساسیت نشان بدهند به علت پوششهای سطحی آن است.
بهترین مارک برای ایمپلنت دندان کدام است ؟
بهتر است قبل از توجه به مارک ، حاذق بودن پزشک مورد اعتماد در اولویت قرار گیرد.ظرافت در کار جراحی ایمپلنت خیلی مهم است. روکش ایمپلنت باید طوری طراحی گردد که در کنار آن غذا گیر نکند و چند سال بعد شاهد پوسیدگی دندان مجاور ایمپلنت نباشیم. اگر جراحی ایمپلنت و قالب‌گیری روکش آن توسط فقط یک پزشک انجام گیرد و تجربه این پزشک بخصوص در بخش جراحی بالا باشد ،کافی است که به او اعتماد کنیم. حال برند ایمپلنت اولویت دوم می‌باشد که از دیدگاه مردم برمبنای کشور سازنده طبقه‌بندی می‌شوند ولی از دیدگاه پزشکان بر مبنای تکنولوژی ساخت سطح ایمپلنت و شکل ایمپلنت و اورجینال بودن آن تقسیم‌بندی می‌شوند.
ایمپلنت دندان فوری و یا یک روزه چیست ؟
ایمپلنت دندان فوری روشی است که پایه ایمپلنت دقیقا پس از کشیدن دندان در استخوان فک کاشته می شود. این کار معمولا در همان جلسه پس از کشیدن دندان، صورت می گیرد، اما میتوان کاشت ایمپلنت فوری را تا دو هفته پس از کشیدن دندان هم انجام داد.
آیا بعد از ایمپلنت دندان می توانم هر نوع غذایی را بخورم ؟
برای رسیدن به بهترین نتیجه بعد از عمل جراحی ایمپلنت دندان باید در چند ماه اول از وارد آوردن فشار اضافه به پایه ایمپلنت خودداری کنید تا فرایند اسئواینتگریشن به طور کامل انجام گیرد. اما به محض این که پایه ایمپلنت به استخوان فک به طور کامل جوش بخورد و تاج دندان مصنوعی روی آن قرار گرفت می ‌توانیم از ایمپلنت دندان مانند دندان طبیعی خود استفاده کرده و هر نوع غذایی را بجوید.
چرا کاشت دندان به روش ایمپلنت برای افراد سیگاری چالش برانگیز است؟
یکی از سوالات متداول بیماران سیگاری ، میزان موفقیت کاشت ایمپلنت است؛ بسیاری از متخصصان دهان و دندان بر این باورند که سیگار کشیدن به بافتهای دهان و دندان آسیب می رساند و موجب ضخیم شدن لایه بالایی سلول های پوست می شود. همچنین سیگار کشیدن به غدد بزاقی دندان نیز آسیب می رساند و موجب خشک شدن آنها می شود. در این شرایط بزاق دهان که می تواند باکتری ها را از بین ببرد خشک شده و در نتیجه رشد باکتری با سرعت بیشتری پیشرفت می کند و بیماری های پریودنتال ایجاد می شوند. نیکوتین و ترکیبات سمی دیگر موجود در سیگار روی عروق محیطی درون دهان تاثیر گذاشته و موجب کاهش جریان خون و کاهش شدید سیستم ایمنی بدن و عدم توانایی آن در بهبود زخم ها می شود. به همین علت اولین توصیه متخصصین به افراد سیگاری، ترک سیگار پیش از اقدام به کاشت ایمپلنت است.