جراحی لثه

جراحی لثه :هنگامی که بیمار دچار بیماری لثه می شود ، ابتدا به درمان ها و ترمیم های بدون جراحی و ریسک روی می آورد ، سپس سراغ جراحی لثه می رود . در صورتی که درمان بیماری لثه به تعویق بیفتد و هیچ اقدامی برای آن انجام نشود و در نتیجه بیماری پیشرفت کند ، پزشک در وهله اول جراحی لثه را تجویز می کند .

البته این تجویز بستگی به شرایطی دارد که بیمار به آن گرفتار شده است . دندانپزشک تمامی شرایط و حال بیمار را معاینه می کند ، به طور مثال عواملی مانند التهاب لثه و یا عفونت لثه را بررسی می کند تا پی به میزان پیشرفت بیماری ببرد . پس از بررسی دقیق و طبق تشخیص خود برنامه درمانی مشخصی را به بیمار توصیه می کند و بر اساس آن درمان بیماری لثه را آغاز می کند .
رایج ترین علت ابتلا به بیماری لثه ، تجمع بیش از حد باکتری در دهان و در نتیجه ایجاد جرم روی دندان هاست . وقتی میزان این باکتری ها خیلی زیاد باشد بدن قادر به مقابله به آن ها نخواهد بود و دچار بیماری می شوید .
البته بغیر از باکتری ، عوامل دیگری هم هستند که باعث می شوند فرد بیشتر در معرض بیماری لثوی قرار بگیرد ؛ اگر کسی مبتلا به بعضی بیماری های مزمن و مشکلات سلامتی باشد ، حتی درصورتی که به بهداشت دهانش خوب رسیدگی کند، باز هم ممکن است بیماری لثه بگیرد.

انواع جراحی لثه عبارتند از :

۱. جراحی خارج کردن کیست و تومور از لثه
۲. جراحی افزایش طول تاج
۳. جراحی حذف پاکت
۴. جراحی پریودنتال
۵. جراحی اپیکو (خارج کردن عفونت از انتهای ریشه)
۶. جراحی اصلاحی لثه قبل از ساخت دندان مصنوعی
۷. جراحی لیفت لثه
۸. جراحی پیوند استخوان و ایمپلنت

فاکتورهای ریسک مربوط به ابتلا به بیماری های لثه به شرح زیر هستند :

•   سیگار کشیدن : سیگار کشیدن یکی از دلایلی است که ممکن است باعث شود فرد به جراحی لثه نیاز پیدا کند . اگر نیاز به یک دلیل دیگر برای ترک سیگار دارید ، می بایست بدانید که سیگار کشیدن یکی از مهم ترین فاکتورهای ریسک تاثیرگذار بر ابتلا به بیماری های لثه است . علاوه بر این ، سیگار کشیدن می تواند احتمال درمان موفقیت آمیز بیماری را از بین ببرد .

•   تغییرات هورمونی در بین دخترها / خانم ها : گاهی تغییرات هورمونی باعث می شود فرد به جراحی لثه نیاز پیدا کند . تغییرات هورمونی باعث حساس تر شدن لثه ها و افزایش احتمال ابتلا به ژنژیویت می شوند .

•   دیابت : افراد مبتلا به دیابت در معرض ریسک بالاتر تشکیل عفونت ها هستند که این شرایط شامل ابتلا به بیماری لثه است و ممکن است برای درمان این بیماری ها نیاز به جراحی لثه باشد .

•   سایر بیماری ها و درمان آنها : ابتلا به بیماری هایی مثل ایدز و درمان آنها می تواند تاثیر منفی بر سلامت لثه ها داشته باشد . این شرایط در موارد درمان بیماری سرطان نیز مشاهده می شود .

•   مصرف دارو : صدها قلم از داروهای تجویز شده توسط پزشکان و داروهایی که امکان تهیه آنها از داروخانه ها بدون نسخه پزشک وجود دارد ، در عمل می توانند ترشح بزاق در دهان را کاهش دهند . بزاق نقش حفاظت از دهان را بر عهده دارد. بدون ترشح بزاق به مقدار کافی، دهان فرد مستعد ابتلا به عفونت هایی مثل بیماری لثه خواهد شد . علاوه بر این مصرف بعضی داروها می تواند باعث رشد غیر عادی بافت لثه شود و به این ترتیب تمیز کردن دندان ها و لثه ها دشوار می گردد .

•   استعداد ژنتیک : بعضی افراد به صورت ژنتیک مستعد ابتلا به بیماری های لثه هستند و بیشتر از سایرین به این بیماری ها مبتلا می شوند و نیاز به جراحلی لثه پیدا می کنند .

جراحی لثه تحلیل رفته

ممکن است قبل از این مرحله ، لازم باشد بیمار مراحل درمانی ابتدایی را طی کند و عمل جرم‌گیری و پوشش ریشه انجام دهد . در این فرایند ، بهداشت‌ کار برای اینکه بتواند جرم ها ، رسوب ها و موادغذایی را از زیر خط لثه بیرون بیاورد ، از دستگاهی تمیزکننده استفاده می کنند و با ابزاری دستی میکروب های روی سطح ریشه را بر می دارد تا میکروب ها از بین بروند . بسته به اینکه بیمار چقدر جرم روی دندان هایش داشته باشد، عمل جرم‌گیری و پوشش ریشه ممکن است بین دو تا چهار جلسه طول بکشد. سپس پزشک فرایند شستشوی دهان را برای بیمار توضیح می دهد تا از آن به بعد بیشتر مراقب دندان هایش باشد.

چرا باید لثه جراحی شود ؟

وقتی پزشک لثه را بر می دارد، به ریشه ها دسترسی بهتری خواهد داشت و می تواند خیلی راحت جرم های روی آن را از بین ببرد و بیماری را درمان کند. همچنین، با تغییر شکل لثه، مسواک زدن و شستشوی دهان برایتان آسان تر می شود. البته نتیجه‌بخشی عمل جراحی لثه به میزان مراقبت های بیمار بعد از عمل (مراقبت های بهداشتی) و میزان حاد بودن بیماری هم بستگی دارد.

خطرات احتمالی جراحی لثه

لثه ها ممکن است تا چند روز بعد از جراحی درد داشته باشند ، بنابراین باید چند روزی از مسکن هایی مثل ژلوفن استفاده کنید . گاهی ممکن است لثه یا گوشت کناری دندان بعد از جراحی دچار کبودی ، خونریزی یا التهاب شود . همچنین احتمال دارد دندان کمی لق شود ولی این موقتی است و بعد از مدتی به حالت اولیه باز می گردد .
شاید دندانتان بعد از عمل به مواد غذایی شیرین ، سرد یا خیلی گرم حساسیت نشان دهد . علاوه بر این ، شاید فضای بین دندان هایتان کمی بیشتر شود و دندان ها بلندتر به نظر بیایند .

مراقبت های بعد از عمل جراحی لثه

بعد از جراحی ، نمی توانید دندان هایتان را مسواک بزنید ، به همین خاطر باید حداقل برای یک تا دو هفته از دهان‌شویه ضدعفونی کننده استفاده کنید . وقتی مرخص شدید ، باید با دقت به دستورات پزشک عمل کنید . این دستورات بسته به نوع جراحی و نوع درمان متفاوت هستند .